Szczyt Skrzyczne

To najwyższy szczyt w Beskidach Śląskich. Jego wysokość wynosi 1257 m n.p.m. Skrzyczne należy do grupy Korony Gór Polski.

Szczyt położony jest w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Jego nazwa po raz pierwszy pojawia się w "Dziejopisie Żywieckim" z XVIII wieku, a według legendy ma ona pochodzić od częstego skrzeczenia żab zamieszkujących pobliski staw, który dziś już nie istnieje (prawdopodobnie znajdował się on między Skrzycznem a Małym Skrzycznem).

Skrzyczne zbudowane jest przede wszystkim z piaskowców godulskich. Na jego terenie znajdują się pozostałości po wietrzeniu mrozowym, które miało w okresie lodowcowym. Pozostałości te mają postać pokryw rumowiskowych, obecnie porośniętych przez las.

Od XX wieku na wzniesieniu odrywano różnego rodzaju jaskinie oraz skalne schronienia. Największą jest Jaskinia Pajęcza - jej korytarze osiągają długość 61 metrów.

Na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy, a na jego zboczach usytuowanych jest kilka tras narciarskich i szlaków pieszych oraz rowerowych.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!
Zobacz wizytówkę obiektu

Informacje o mieście

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim. Na terenie mieście znajdują się liczne zabytki, miejsca związane z rekreacją oraz wyciągi narciarskie, a dookoła usytuowane są przepiękne szczyty górskie.

Więcej

Kontakt

Administrator serwisu iSzczyrk.pl +48 33 486 18 50 bok@iszczyrk.pl