O Szczyrku

Ze względu na swoją lokalizację Szczyrk jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych, położonych w województwie śląskim. W pobliżu miasta znajdują się przepiękne szczyty Beskidu Śląskiego. Najwyższe z nich to: Skrzyczne, Klimczok oraz Skalite. Szczyrk sąsiaduje m.in. z Wisłą, Bielsko-Białą oraz Brenną.

Pierwsze informacje o Szczyrku pojawiają się w dokumentacji z XV wieku. Na początku mieszkańcy miejscowości zajmowali się przede wszystkim rolnictwem. Zmiany nastąpiły od XVIII wieku, kiedy zaczęło rozwijać się pasterstwo, przemysł włókniarski oraz drewna. Z przeprowadzonego w 1900 roku spisu ludności wynikało, że w tym czasie w Szczyrku mieszkało około 2649 osób.

Popularność wśród turystów Szczyrk zyskał po I wojnie światowej. Początkowo noclegi dla przyjezdnych były organizowane w koszarach. Pierwsze schronisko turystyczne wybudowano tu w 1933 roku. Do czasów II wojny światowej powstało już 10 pensjonatów, miasto zaczęto modernizować i przystosowywać do panujących warunków atmosferycznych.

W mieście znajduje się wiele zabytków związanych z ciekawą historią Szczyrku oraz miejskimi legendami. Miejscowość jest chętnie odwiedzana przez narciarzy, ponieważ na pobliskich wzniesieniach znajduje się wiele narciarskich tras oraz wyciągów położonych w malowniczych miejscach. Szczyrk oferuje również wiele atrakcji dla rowerzystów i miłośników pieszych wędrówek – na jego terenie oraz w okolicy położonych jest kilka tras, które zachwycają zarówno swoją różnorodnością, jak i lokalizacją.

Szczyrk prawa miejskie otrzymał w 1973 roku.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!
Zobacz wizytówkę obiektu

Informacje o mieście

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim. Na terenie mieście znajdują się liczne zabytki, miejsca związane z rekreacją oraz wyciągi narciarskie, a dookoła usytuowane są przepiękne szczyty górskie.

Więcej

Kontakt

Administrator serwisu iSzczyrk.pl +48 33 486 18 50 bok@iszczyrk.pl