Sanktuarium na Górce

Położone jest na wysokości 670 m n.p.m, w pobliżu szlaku turystycznego wiodącego ze Szczyrku na Klimczok. Ze względu na swoją lokalizację nazywane jest "Sanktuarium na Górce".

Od wielu lat stanowi ważne miejsce dla pielgrzymujących katolików. Ze świątynią związana jest legenda o objawieniu Matki Bożej. Wydarzenie to miało się odbyć około 1894 roku. Od tego momentu rozpoczął się w Szczyrku kult maryjny. Dla upamiętnienia cudownego objawienia wybudowano drewnianą kaplicę.
Coraz liczniejsze grupy pielgrzymów spowodowały, że podjęto decyzję o zbudowaniu nowej, zdecydowanej większej świątyni. Prace budowlane rozpoczęto w 1912 roku. W 1954 roku zakończono tworzenie obecnego kościoła, który w 1994 roku uzyskał rangę sanktuarium.

W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej z 1960 roku, organy głosowe wybudowane w 1974 roku z mozaiką różańcową i polichromią. Tuż obok kościoła znajduje się grota, w której płynie cudowne źródełko.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!
Zobacz wizytówkę obiektu

Informacje o mieście

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim. Na terenie mieście znajdują się liczne zabytki, miejsca związane z rekreacją oraz wyciągi narciarskie, a dookoła usytuowane są przepiękne szczyty górskie.

Więcej

Kontakt

Administrator serwisu iSzczyrk.pl +48 33 486 18 50 bok@iszczyrk.pl